Vitamin AH3PCm electronic music composer

Story

The Story Of Vitamin AH3PCm

Vše začalo již okolo roku 1997, tehdy mladý světu neznámý kluk dostal se svým starším bratrem k Vánocům vysněný počítač se zvukovou kartou (tehdy nebylo běžné, že počítač měl zvuk). Zdálo se tedy, že již nic nebrání prvním experimentům a tvorbě vlastní elektronické hudby.

Vědomostí nezbytných k tvorbě hudby neměl mnoho, zkušenosti takřka žádné. Míchání zvuků nahraných přes mikrofon a částí rytmů skladeb oblíbených autorů elektronické hudby ve standardním audio editoru z Windows 95 nebyl zrovna ideální způsob, přesto tak vznikaly první skladby VinWH.

Ano, VinWH, tak si mladý začínající skladatel zpočátku říkal. Krátce po svém startu změnil označení svých počinů na Vitamin AH, to bylo zanedlouho ještě doplněno zkratkou 3PCm. Tak vzniklo, dnes již známé jméno, Vitamin AH3PCm, kterým již přes 15 let značí své počiny. Ale zpět k tématu.

Vitamin AH3PCm brzy zjistil, že ke skládání hudby na PC je zapotřebí speciálního softwareu. Snad jediný, tenkrát dostupný software byl velice oblíbený, dnes již legendární Fasttracker II. Fungoval jen pod DOSem, ale poskytoval na tu dobu opravdu velké množství možností.

Byla to doba modré m602ky a 3,5" disket. Snad jedinou nevýhodou Fasttrackeru bylo, že pod DOSem nespolupracoval s onou zvukovou kartou a tak starší bratr začínajícímu skladateli sestrojil audio zařízení, které se připojilo do gameportu zvukové karty a výstup zařízení k zesilovači. Výsledkem bylo v podstatě totéž jako fungující zvuková karta, jen zvuk byl pouze mono. To však již nijak nebránilo ve startu velice důležité etapy vývoje Vitamin AH3PCm.

Období práce se samply a vlastní kompozice. Vitamin AH3PCm tak začal produkovat vlastní skladby. Byly prosté a zdaleka ne dokonalé, ale byla to jeho vlastní práce a to bylo zásadní. Vzniklo tak nepřeberné množství skladeb se souborovou příponou MOD a XM, ty povedenější se pak dočkaly i větší "slávy". Připojením kazetového magnetofonu k výstupu podomácky vyrobeného audio zařízení bylo možné nahrávat skladby na kazety a dále distribuovat k uším přátel i dále. Možná si na kazety s nápisem Vitamin AH3PCm vzpomínáte.

U svých posluchačů se však nesetkal s nijak valným ohlasem. Byl si vědom, že jeho hudba v mnoha ohledech není dokonalá. Obrovské nadšení ho však neopustilo. Naopak, zavřel ve svém pokoji a pracoval.

Postupem času vyšla nová verze Fasttrackeru, která fungovala o něco lépe a navíc umožňovala uložení skladby do WAV souboru, což byl veliký krok kupředu v oblasti kvality zvuku. To ještě podpořil nástup CD vypalovaček. Vitamin AH3PCm upgradeoval své právě vznikající studio o zvukovou kartu SoundBlaster 128 a třípásmovými poslechovými monitory německé výroby. Vitaminova hudba tak výrazně posílila na kvalitě zvuku, ale i v oblasti kompozice.

Přišla několikaletá etapa řekněme psychedelického rázu. Vitamin AH3PCm procházel obdobím experimentů s THC a jeho hudba se více přiblížila undergroundu. Ponurá odnož trip-hopu, break beatu a jungle, tak by se dal popsat styl, který tehdy vznikal v jeho dílně.

Změnu způsobil hudební program Magix Music Maker, který s sebou přinesl mnoho digitálních efektů a prostorovější zvuk, v tomto směru byl Fasttracker méně vybaven. Ovšem tehdejší verze Magix Music Maker byla spíše pro zábavu než pro skutečné skládání hudby. Až na možnost poskládání hudby z předpřipravených smyček nenabízel Magix Music Maker prakticky žádnou možnost vlastní kompozice. Skládání předpřipravených smyček by byl pro Vitamin AH3PCm krok zpět.

Skladatel Vitamin AH3PCm se rozhodl pro experiment. Využít možnost vlastní kompozice, kterou nabízel Fasttracker ve spojení s digitálními efekty, filtry a možnosti finální úpravy zvuku Magix Music Makeru. Fungovalo to.

V praxi to probíhalo asi nějak tak, že jednotlivé stopy tracku vytvořeným ve Fasttrackeru převedl do WAV a vytvořil z nich smyčky, které dále komponoval, míchal a upravoval v Magix Music Makeru podobně jako ty, co nabízel Magix Music Maker defaultně. Touto technikou vznikla řada psychedelických skladeb a na vzdory složité životní situaci, tak vyprodukoval dvě mixovaná techno alba Technoinexhaustibility a Reprobate Culture. Především pak album Technoinexhaustibility sklidilo poměrně veliký úspěch u příznivců techno scény.

I v této hořkosladké době Vitamin AH3PCm neopustilo jeho obrovské nadšení a své studio dále rozšiřoval na úkor svému pohodlí. Jistě si vzpomenete například na Vitaminuv nuzný oděv. Jednou z věcí, která v té době obohatila jeho dílnu, byl Sampler Korg ESX-1, ale o tom později.

Po dlouhých 5 letech se těžká životní situace stabilizovala. Po dokončení techno tracku Negative Disco 2nd Episode, který částečně vznikal při pracovním pobytu v Berlíně, začíná nová éra Vitamin AH3PCm.

Jeho hudba nabyla na lehkosti a procítěnosti. Nesla prvky house music, trip-hop s nádechem něčeho nepopsatelného. Jak sám Vitamin AH3PCm říká special vita-syle. Za uvedenými změnami bylo hned několik věcí. Byla to životní situace, která se náhle zlepšila a po prožité krizi se jakoby vše zdálo lehčí. Byl to duchovní vývoj, kterým Vitamin AH3PCm prošel za poslední roky. Jistě to byla i nemalá změna v postupech při skládání.

Jak bylo již naznačeno Vitamin AH3PCm začal používat hardware. Zpočátku sampler Korg ESX-1, Později syntezátory Korg EMX-1, Korg ER, Korg EA, Roland MC-303 a Roland MC-808. Syntezátory přináší více možností a Vitamin AH3PCm tak může snáz měnit své myšleny na zvuk. Přichází tak další, současná etapa tvoření (psáno r. 2014), nyní převážně pozitivní hudby, provázené láskou, duchovní vyspělostí a tvořivou energií.

Za 17 let ušel Vitamin AH3PCm opravdu dlouhou cestu a stále kráčí dál. Do budoucna Vitamin AH3PCm plánuje velké věci, nadále pracuje na svém projektu, aby vás mohl znovu a znovu překvapovat, ohromovat i dojímat svou hudbou, kterou tvoří pro vás.

Vitamin`s Music Download

new tracks on soundcloud

Soundcloud